Aktualności
Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera »
Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę – czy można i czy warto?
Czas czytania: 3 minuty
Zakup mieszkania od dewelopera może być finansowany zarówno w formie kredytu, jak i gotówką. Dobrze zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat, a także dowiedzieć się, czy warto zdecydować się na zakup nieruchomości za gotówkę.
Jak wygląda procedura zakupu mieszkania?
Procedura zakupu mieszkania od dewelopera powinna się rozpocząć od wyboru odpowiedniego lokalu z oferty przedsiębiorstwa. Podczas wyboru lokalu powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na własne preferencje oraz potrzeby. Podczas spotkania z deweloperem powinien zostać jasno określony termin możliwego odbioru lokalu. Jeśli lokale są już gotowe do odbioru, to warto dokonać oględzin wybranej nieruchomości oraz sprawdzić ją pod kątem jakości wykończenia.
Po podjęciu decyzji związanej z wyborem konkretnego lokalu należy deweloperowi zadeklarować zakup za gotówkę lub w formie kredytu. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się przede wszystkim z koniecznością podpisania umowy. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera za gotówkę nie ma konieczności płacenia zaliczki oraz podpisywania umowy rezerwacyjnej, ponieważ od razu może zostać zawarta umowa deweloperska w postaci aktu notarialnego.
Wyjątkiem od tego jest chęć zakupu domu lub mieszkania, który został już w całości wybudowany oraz oddany do użytkowania, i zostało wydane pozwolenie na użytkowanie. Wtedy najczęściej podpisywana jest tak zwana umowa przedwstępna, a także wpłacany jest zadatek, który zabezpiecza obie strony transakcji. Na podstawie umowy kupna w postaci aktu notarialnego zakładana jest księga wieczysta dla nieruchomości, która w jasny sposób określa jej aktualny stan prawny oraz własność.
Czy kupno za gotówkę wiąże się z dodatkowymi benefitami?
Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu inwestorów, ponieważ wiąże się z możliwością uzyskania dodatkowych benefitów. Przede wszystkim zakup nieruchomości za gotówkę wymaga mniejszej ilości formalności, z czego wynikają również mniejsze koszty. Uniknięcie kredytu bankowego umożliwia ominięcie całej procedury wnioskowania o kredyt, a także ponoszenia dodatkowych opłat, takich jak opłaty przygotowawcze oraz prowizja. Brak kredytu zmniejsza całkowity koszt zakupu mieszkania, ponieważ nie wiąże się z koniecznością opłacania odsetek od rat kredytowych, a także innych opłat kredytowych, takich jak na przykład ubezpieczenie.
Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę jest traktowany jako zwykła transakcja przez Urząd Skarbowy, a więc nie wiąże się z koniecznością opłacenia podatku PCC [Dowiesz się więcej o podatku czytając wpis “Podatek od nieruchomości dewelopera“]. Dzięki tym korzyściom możliwe jest przejście przyspieszonej procedury zakupu mieszkania, a cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. Krótsza ścieżka zakupowa skutkuje przede wszystkim oszczędnością czasu, ale także pieniędzy. Z zakupem mieszkania od dewelopera za gotówkę wiąże się także lepsza pozycja negocjacyjna u dewelopera. Inwestor w tym przypadku ma możliwość zakupu mieszkania bez kolejki, czyli wyboru lokalu, który go najbardziej interesuje. Bardzo często w tej sytuacji możliwe jest także uzyskanie rabatów u dewelopera lub dodatkowych profitów, takich jak miejsce parkingowe.
Jakie obowiązkowe opłaty trzeba ponieść przy zakupie mieszkania za gotówkę?
Podczas zakupu mieszkania od dewelopera należy spodziewać się konieczności poniesienia pewnych obowiązkowych opłat. Jakie to koszty? Przeczytasz to w naszym wpisie “Umowa deweloperska – jakie są koszty i opłaty?“. Kontynuując główny wątek -> są to przede wszystkim koszty notarialne, które ponosi się niezależnie od sposobu finansowania zakupu mieszkania. Ich wysokość jest stała i z góry określona, dlatego w tym miejscu niemożliwe jest obniżenie kosztów. Koszty notarialne obejmują cenę założenia księgi wieczystej dla nieruchomości, a także wpis prawa własności oraz wpis do księgi wieczystej.
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się także z koniecznością opłacenia wynagrodzenia notariusza, czyli tak zwaną taksą notarialną. Jej wysokość zależna jest od stawek notariusza, ale także od wartości nieruchomości. Wśród opłat, jakie należy ponieść przy zakupie mieszkania za gotówkę, należy wskazać również koszty wykończenia lokalu, jeśli wymaga on remontu lub jest w stanie deweloperskim. Koszty wykończenia lokalu również mogą być opłacone gotówką, jednak na ten cel można także zaciągnąć kredyt, zarówno hipoteczny, jak i konsumpcyjny.
Podsumowanie
Podsumowując, zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę ma szereg zalet. Cała procedura jest jasna oraz przejrzysta, ponieważ zakup za gotówkę wiąże się jedynie z koniecznością zawarcia umowy kupna-sprzedaży oraz z założeniem księgi wieczystej dla nieruchomości i dokonaniem w niej stosownego wpisu. Z zakupem nieruchomości za gotówkę bardzo często wiążą się dodatkowe benefity.
Proces ten może być realizowany w ramach przyspieszonej procedury, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ale także pieniędzy. Krótsza ścieżka zakupowa jest możliwa dzięki ograniczeniu niezbędnych formalności do minimum. Podczas zakupu nieruchomości za gotówkę niezbędne jest poniesienie obowiązkowych opłat, wśród których wymienia się opłaty notarialne oraz taksę notariusza. Wskazane jest także wykończenie mieszkania do akceptowalnego poziomu, co bardzo często wiąże się z dodatkowymi kosztami.