Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Podatek od nieruchomości dewelopera

Podatek od nieruchomości dewelopera


Czas czytania: 2 minuty


Przed kupnem mieszkania lub lokalu, często pojawia się wiele pytań o podatek od nieruchomości. Czy każdy musi go zapłacić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiane zostaną w poniższym tekście.

Czy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości kupionej od dewelopera?

Po kupnie nieruchomości, najczęściej wymienianymi podatkami są podatek PCC oraz podatek VAT. Podatek PCC dotyczy nieruchomości kupionych na rynku wtórnym. Najwięcej pytań w przypadku zakupu mieszkania lub lokalu na rynku pierwotnym pojawia się o podatek od nieruchomości – deweloper często jednak udziela szczegółowych informacji na ten temat. Zgodnie obowiązującym aktualnie prawem, nabywca nieruchomości od dewelopera, zobowiązany jest do zapłacenia podatku VAT od momentu podpisania finalnej umowy dotyczącej przeniesienia własności. 

Podatek ten opisuje Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku, której treść mówi o obowiązku opłacenia daniny przez nowego właściciela nieruchomości. Przymus ten dotyczy także posiadacza samoistnego (osoby, która rzeczywiście włada nieruchomością), użytkownika wieczystego gruntów które są własnością publiczną oraz posiadacza mienia publicznego.

Ile wynosi podatek od nieruchomości? Pokażemy na przykładzie.

Podatek od nieruchomości deweloper zazwyczaj rozlicza we własnym zakresie, lecz jego wartość zawarta jest w umowie deweloperskiej. Wysokość podatku wynosi standardowo 23%. Jednak nabywca nie zawsze musi tyle zapłacić. Ostateczna stawka uzależniona jest od powierzchni i rodzaju budynku. Jeśli przedmiot kupna-sprzedaży to mieszkanie o maksymalnej powierzchni wynoszącej 150 mkw. to podatek od nieruchomości wynosi 8%. Z kolei dom jednorodzinny o maksymalnej powierzchni wynoszącej 300 mkw. jest opodatkowany od nieruchomości w wysokości 8%. Ostatnim jest lokal niemieszkalny, gdzie np. garaż czy komórka lokatorska jest opodatkowana od nieruchomości w wysokości 23%.

W praktyce, kupując mieszkanie lub dom o maksymalnym metrażu uwzględnionym powyżej za kwotę 500 tysięcy złotych, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia podatku w wysokości 40 tysięcy złotych. Deweloperzy zazwyczaj podają cenę nieruchomości brutto (z wliczonym podatkiem), jednak mogą zdarzać się przypadki, w których deweloper w celu uatrakcyjnienia oferty, podaje cenę netto, którą finalnie należy powiększyć o podatek VAT.

Kto musi zapłacić podatek?

Podatek od nieruchomości musi być zapłacony przez każdego właściciela domu, lokalu czy części budynku. Podatek od nieruchomości, deweloper niekiedy przenosi w momencie wydania kluczy lub odbioru technicznego na nowego nabywcę. Oznacza to konieczność ponoszenia kosztów związanych z tą daniną do kilku miesięcy przed właściwym przeniesieniem własności. Taką praktykę ocenia jednak negatywnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Klauzule tego typu nie powinny znaleźć się w podpisywanej umowie deweloperskiej.

Dlaczego warto kupić od nas nieruchomość?

Adatex to deweloper dbający o profesjonalne podejście i zadowolenie każdego klienta. W firmie Adatex, podatek od nieruchomości deweloper płaci we własnym zakresie. Dzięki temu unikamy jakichkolwiek ukrytych kosztów. Zaufanie do firmy budowane jest już od 2009 roku, dzięki nieruchomościom zbudowanym z najwyższej jakości materiałów przez wykwalifikowanych pracowników z branży budowlanej. Inwestycje firmy znaleźć można już w siedmiu polskich miastach, a powierzchnia oddanych nieruchomości wynosi ponad 60 tysięcy mkw.


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: