Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Jak wygląda mieszkanie deweloperskie?

Jak wygląda mieszkanie deweloperskie?


Czas czytania: 4 minuty


Mieszkanie kupowane od dewelopera wykonane jest w tak zwanym standardzie deweloperskim. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest standard deweloperski, a także na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania.

Czym jest stan deweloperski?

Jak będzie wyglądało mieszkanie w stanie deweloperskim i co konkretnie oznacza taki standard? Standard deweloperski nie ma konkretnej definicji, która go określa. Najczęściej za mieszkanie w stanie deweloperskim uznaje się lokal wykończony w pewnych normach, które zapewnia deweloper w cenie mieszkania. Może to być np.:

– tynk maszynowy zatarty na gładko na ścianach i sufitach

– wylewki przygotowane pod panele, bądź płytki

– instalacja elektryczna rozprowadzona po mieszkaniu

– instalacja wod-kan

– kaloryfery, CO miejskie

– ciepła woda z sieci miejskiej

– domofon lub wideofon

– drzwi antywłamaniowe z atestem

– balkony / tarasy / ogrody wykończone, z punktem elektrycznym oraz światłem

– parking naziemny

– garaż podziemny

Mieszkania przekazywane klientom i ich wykończenie mogą się między sobą znacząco różnić, w zależności od zapisów zawartych w umowie podpisywanej z deweloperem. Standard deweloperski oznacza podstawową wersję kupowanego mieszkania. Standard deweloperski oznacza przygotowanie do wykończenia, które realizowane jest przez stronę nabywcy. W lokalu o tym standardzie można znaleźć podstawowe elementy infrastruktury, które wpływają na możliwość użytkowania go. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wszelkie instalacje w lokalu, takie jak instalacja wodno-kanalizacyjna, grzewcza oraz elektryczna. Wskazany standard obejmuje również wykonanie tynków oraz wylewek podłogowych, zamontowanie grzejników, a także drzwi zewnętrznych i parapetów.

Jak sprawdzić jakość mieszkania deweloperskiego?

Wielu klientów zastanawia się, jak można sprawdzić jakość mieszkania w stanie deweloperskim. Stan techniczny można sprawdzać w toku realizowanych prac, jeśli ma się możliwość wstępu w celu dokonania oględzin. Jeśli jest to z różnych względów niemożliwe, stan techniczny lokalu powinno się sprawdzić bezpośrednio przy jego odbiorze [Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania o dewelopera czytając nasz wpis “Jak odebrać pierwsze mieszkanie od dewelopera?“] . Jak może wyglądać mieszkanie w stanie deweloperskim? Aby ocenić jakość lokalu powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim takie elementy jak tynki oraz wylewki podłogowe, a także wstawione drzwi, okna i parapety zewnętrzne. Do potwierdzenia dobrego stanu technicznego niezbędne będzie także sprawdzenie prawidłowości rozmieszczenia instalacji oraz jakości miejsce dodatkowych, takich jak balkon, komórki, miejsca postojowe i garaże.

Jakie są różnice między mieszkaniem deweloperskim, a domem w stanie surowym?

Mieszkanie w stanie surowym znacząco się różni od lokalu deweloperskiego pod wieloma względami. Zarówno mieszkania w stanie deweloperskim, jak i w stanie surowym nie nadają się do zamieszkania przez człowieka. Stan surowy osiągany jest na budowie szybciej, niż deweloperski, dlatego uwzględnia mniejszy zakres prac. Przede wszystkim na pierwszym etapie budowy obiektu nie są zrealizowane prace związane z wykonaniem tynków ścian i sufitów, a także stworzeniem wylewek podłogowych.

Nie są rozmieszczone również instalacje, takie jak instalacja wodno-kanalizacyjna, grzewcza oraz elektryczna, ponieważ są one wykonywane dopiero na ostatnim etapie prac realizowanych przez dewelopera. Wtedy montowane są również drzwi i okna wraz z parapetami, a także grzejniki. Elementów tych brak na wcześniejszych etapach budowy. Stan surowy również może się dzielić na poszczególne kategorie względem zaawansowania procesu budowy, a jego podział uwzględnia stan otwarty i zamknięty. Mieszkanie w stanie surowym jest na mniej zaawansowanym etapie niż ma to miejsce w przypadku standardu deweloperskiego.

Jakie rzeczy należy sprawdzić z deweloperem przy odbiorze mieszkania?

Lokal deweloperski jest gotowy do wykończenia, czego nie można powiedzieć o mieszkaniu w stanie surowym. Podczas odbioru możliwe jest sprawdzenie elementów niezgodnych z umową oraz wskazanie wszystkich usterek deweloperowi. Jest on zobowiązany usunąć niedociągnięcia w określonym czasie. Jak powinno wyglądać mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas odbioru powinno się sprawdzić stan i jakość tynków oraz posadzek, a w tym w szczególności ewentualne odchylenia od płaszczyzny oraz kątów prostych, ubytki, pęknięcia, dylatacje, a także mogące powstawać zawilgocenia. Powinny zostać sprawdzone również drzwi zewnętrzne wraz z oknami i parapetami. W przypadku drzwi sprawdza się ich uszczelki oraz wyregulowanie, a także ewentualne uszkodzenia. Natomiast podczas sprawdzania okien powinno się zwrócić uwagę na takie elementy jak prawidłowość montażu, spadek oraz liniowość parapetów, a także uszczelki, regulacje oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Niezbędne będzie również sprawdzenie jakości oraz rozmieszczenia poszczególnych instalacji, a także ich zgodność z zapisami zawartymi w umowie.

Podsumowanie

Podsumowując, mieszkanie w stanie deweloperskim uznawane jest za przygotowane do możliwości wykończenia go przez nabywcę. Znacząco się ono różni od mieszkania w stanie surowym, ponieważ obejmuje wykonanie tynków oraz posadzek, a także montaż instalacji wewnętrznych, takich jak instalacja wodno-kanalizacyjna, grzewcza oraz elektryczna. W tym standardzie niezbędny jest również montaż grzejników, a także drzwi zewnętrznych i okien wraz z parapetami. Stan techniczny odbieranego lokalu powinien być na jak najwyższym poziomie, a przede wszystkim musi być zgodny z zapisami zawartymi w umowie zawartej pomiędzy stronami. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie poszczególnych elementów mieszkania podczas ostatecznego odbioru. Wskazanie deweloperowi usterek będzie podstawą do ich usunięcia na podstawie rękojmi.


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas






    Spis treści: