Aktualności
Co to jest księga wieczysta i jak wygląda?
Księga wieczysta jest dokumentem, który pozwala rozpoznać stan prawny nieruchomości. Znajdują się w niej informacje dotyczące właściciela, adresu nieruchomości, jej powierzchni i przeznaczenia oraz hipotek.
Czemu służy księga wieczysta i co zawiera?
Księga wieczysta podzielona jest na cztery działy, z czego każdy zawiera konkretne informacje. Dział pierwszy koncentruje się na dokładnym oznaczeniu nieruchomości w kontekście jej adresu, powierzchni oraz liczbie kondygnacji czy pomieszczeń. W dziale drugim księga wieczysta zawiera informacje o właścicielu nieruchomości bądź jej użytkowniku. W przypadku, gdy kilkoro osób posiada prawo do nieruchomości, dział drugi podaje wielkość ich udziałów.
W dziale trzecim można szukać danych o prawach i roszczeniach – jest to fragment, w którym czytelnik dowiaduje się o ewentualnej egzekucji z nieruchomości. Księga wieczysta mieszkania posiada też dział czwarty, w którym zawarto informacje dotyczące hipotek. Dział trzeci oraz czwarty są najistotniejsze dla osób, które planują zakup konkretnej nieruchomości. Księgę wieczystą mieszkania w formie papierowej znaleźć można w wydziale ksiąg wieczystych, który prowadzony jest przez właściwy sąd rejonowy. Księga wieczysta dostępna jest również w formie elektronicznej.
Czy mieszkanie od dewelopera ma księgę wieczystą?
Nie każde mieszkanie posiada księgę wieczystą, jednak taki dokument warto założyć, gdyż umożliwia on na przykład łatwiejszą sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym. Obowiązek założenia księgi dotyczy konkretnych przypadków – zobowiązana jest do tego między innymi osoba, która kupuje mieszkanie od dewelopera. Niemniej jednak lokum może posiadać taki dokument już wcześniej, na przykład w sytuacji, gdy deweloper zaciąga kredyt pod budowę nieruchomości.
Księga wieczysta zawiera informacje dotyczące zabezpieczenia spłaty zobowiązania, jakie stanowi działka budowlana. Gdy zostanie na niej wybudowane mieszkanie, ono również staje się integralną częścią ów zabezpieczenia. W takim przypadku kupujący powinien powołać się na ustawę deweloperską, domagając się ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Kiedy deweloper zakłada księgę wieczystą?
Księga wieczysta mieszkania od dewelopera musi być założona w jednym przypadku – gdy inwestor zaciąga kredyt hipoteczny pod budowę nieruchomości. W tej sytuacji to deweloper pokrywa koszty związane z założeniem księgi oraz dopełnia wszelkich formalności. Sama procedura wnioskowania o dokumentację nie jest skomplikowana – można to zrobić samodzielnie bądź z pomocą prawnika, na przykład notariusza. Księga wieczysta mieszkania powinna być założona również w momencie, gdy kupujący wystąpi z wnioskiem o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Jeśli zostanie ona ustawiona, bank nie może domagać się spłaty zadłużenia od nowego właściciela, gdyby deweloper nie wywiązywał się terminowo ze swojego zobowiązania. Wniosek o założenie księgi wieczystej mieszkania od dewelopera może złożyć notariusz, który potwierdzi zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Nowy właściciel lokalu może też samodzielnie wystąpić do sądu rejonowego o założenie dokumentu, składając formularz KW-ZAL. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz dokument, który poświadczałby prawo własności.
Co powie Ci księga wieczysta o deweloperze?
Księga wieczysta mieszkania od dewelopera, podobnie jak każda inna, podzielona jest na cztery działy. W pierwszym z nich znaleźć można informacje o tym, czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę. W dziale drugim potencjalny kupujący dowie się, czy deweloper rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości – jeśli nie, mogą wystąpić problemy z uzyskaniem kredytu. Dział trzeci to źródło informacji o ewentualnych roszczeniach egzekucyjnych, dotyczących nieruchomości.
Księga wieczysta w dziale czwartym informuje natomiast, czy deweloper zaciągnął kredyt hipoteczny pod budowę mieszkań. Jeśli tak, należy uzyskać od niego zaświadczenie o bez obciążeniowym wydzieleniu spod hipoteki nabywanego lokalu. Taki dokument wydaje bank, który udzielił kredytu deweloperowi. Jeśli w dziale czwartym księga wieczysta nie posiada wpisów, oznacza to, że deweloper finansuje inwestycję ze środków własnych bądź środków pochodzących od klientów.
Podsumowanie
Mieszkanie od dewelopera nie zawsze posiada księgę wieczystą – inwestor jest zobowiązany ją założyć, jeśli finansuje budowę nieruchomości środkami pochodzącymi z kredytu. Jeśli księga wieczysta została założona, kupujący zawsze dokładnie powinien sprawdzić jej zawartość, mając na uwadze najważniejsze kwestie. W ten sposób można bowiem ocenić, czy zakup konkretnej nieruchomości to w pełni bezpieczna transakcja.