Aktualności
Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera »
W jakim wnętrzu sprawdzi się antresola?
Czas czytania: 4 minuty
Antresola w domu to marzenie wielu osób, lubiących niekonwencjonalne rozwiązania. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że prezentuje się atrakcyjnie i od razu przyciąga do siebie wzrok. Stwarza też ciekawe możliwości w kontekście zaaranżowania mieszkania.
W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się antresola?
Antresola w mieszkaniu najlepiej się sprawdzi przy nieco większym metrażu oraz wysokim suficie. Dzięki temu okaże się maksymalnie funkcjonalnym rozwiązaniem. Jeżeli wnętrze posiada co najmniej 4,3 m wysokości, praktycznie nie występują żadne ograniczenia w kwestii projektu. Mowa tutaj oczywiście o standardowych konstrukcjach, ponieważ antresola dla dzieci jest zwykle mniejsza i znajduje się niżej. Gwarantuje to zwiększenie bezpieczeństwa maluchów.
Kluczowe aspekty przy projektowaniu antresoli
Jednym z najważniejszych parametrów jest grubość półpiętra. W przypadku antresoli w domu nie powinna przekraczać 20-30 cm. Wysokość natomiast zależy od pomieszczenia:
- w wysokich wnętrzach zaleca się 200 cm,
- w niskich pokojach minimum 120 cm.
W drugim przypadku konstrukcja doskonale posłuży jako sypialnia, ze względu na ograniczoną ilość przestrzeni. Dla wielu nie stanowi to jednak problemu. Natomiast antresole dla dzieci mogą pełnić różne funkcje, w zależności od wieku maluchów. Przeważnie wykorzystuje się je jako pokoje do zabaw.
Kolejna istotna kwestia to oświetlenie antresoli. Najlepiej sprawdzi się centralnie umieszczony plafon sufitowy. Jeżeli dysponuje się większą ilością miejsca, można zdecydować się na ozdobny żyrandol. W słabo doświetlonych obszarach antresoli warto postawić lampkę nocną.
Jak zaaranżować antresolę?
- Antresola w bloku przeważnie zastępuje sypialnię. Pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, co potrafi znacząco zwiększyć komfort życia. Przeważnie stawia się na niej niskie łóżko, a po obu jego stronach umieszcza się szafki nocne. Jeżeli ilość miejsca na to pozwala, niektórzy dodają również drobne elementy ozdobne, aby nieco urozmaicić aranżację.
- Natomiast antresola w salonie może stać się niewielką biblioteką. To doskonały pomysł w przypadku, kiedy uwielbia się książki w wersji papierowej, ale ma się problemy z rozlokowaniem ich na małym metrażu. Najlepiej zdecydować się na regały z przeszklonymi półkami. Dzięki temu od razu widać, gdzie znajduje się konkretny tytuł, ale jednocześnie unika się konieczności regularnego usuwania kurzu.
- Antresola w niskim mieszkaniu może zostać pokojem zabaw dla dzieci. Dzięki temu zabawki będą trzymane w jednym miejscu, co ułatwi utrzymanie porządku. Maluchy zyskają przestrzeń tylko dla siebie, a jednocześnie można je stale nadzorować.
- Antresola w mieszkaniu z powodzeniem spełni rolę domowego biura w wielu wnętrzach. Przydaje się zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej lub hybrydowej. Pozwala bowiem na wyraźne oddzielenie przestrzeni domowej od miejsca, gdzie wykonuje się swoje obowiązki zawodowe. Umożliwia tym samym zachowanie znacznie lepszego balansu pomiędzy pracą a życiem zawodowym. W takiej roli doskonale sprawdzi się również antresola na niskim poddaszu.
Wejście na antresolę – na co się zdecydować?
Antresola w pokoju wymaga oczywiście zainstalowania stosownego wejścia. Można zdecydować się na drabinę, aby maksymalnie oszczędzić przestrzeń. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy niewielkich wnętrzach, ale kosztem komfortu w trakcie wchodzenia. Raczej nie jest polecane w przypadku posiadania małych dzieci – łatwo o upadek.
- Schody na antresolę gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo.
- Standardowy model jednobiegowy wymaga jednak sporo miejsca. Z tego powodu często ukrywa się w stopniach półki na różne przedmioty, co pozwala stworzyć bardziej funkcjonalną przestrzeń. Zyskuje się także dzięki temu podręczny składzik, wykorzystywany na przykład na zimowe ubrania albo buty.
- Aby urozmaicić aranżację, można zdecydować się na eleganckie, kręcone schody na antresolę. Prezentują się niezwykle atrakcyjnie i od razu przyciągają wzrok. Ponadto pasują praktycznie do dowolnego wystroju.
Ile kosztuje montaż antresoli?
Na ostateczny koszt antresoli w salonie składają się takie czynniki, jak:
- jej wielkość,
- rodzaj wejścia,
- materiały użyte do budowy.
Jeżeli buduje się niewielką konstrukcję (np. 2,5 x 1,5 m z drabinką) można zamknąć się w kwocie mniej więcej 600 złotych. Gdy natomiast mowa o stworzeniu półpiętra, musi ono zostać wykonane na zamówienie, pod uprzednio przygotowany projekt. Tego typu inwestycja wiąże się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych, w zależności od konkretnego wykonawcy. Antresola w bloku może również wymagać uzyskania zgody od spółdzielni mieszkaniowej.
Montaż i projektowanie antresoli – stwórz swoje unikalne wnętrze
Nie da się zaprzeczyć, że antresole w domach znacząco urozmaicają aranżację wnętrza. Sprawdzają się zarówno przy małych, jak i dużych przestrzeniach. Trzeba jednak dobrze przemyśleć taką inwestycję, aby była funkcjonalna. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na usługi profesjonalistów, zwłaszcza jeżeli nie ma się dużego doświadczenia w wykańczaniu wnętrz. Brak wiedzy może bowiem skutkować postawieniem mało wytrzymałą konstrukcją, co wiąże się z wysokimi kosztami napraw, a także może stanowić niebezpieczeństwo dla lokatorów.