Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Ulga na zakup mieszkania deweloperskiego – jaka i czy się kwalifikujesz?

Ulga na zakup mieszkania deweloperskiego – jaka i czy się kwalifikujesz?


Czas czytania: 3 minuty


Niektórzy sprzedający swoją nieruchomość mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, aby nie płacić wysokiego podatku od jej odpłatnego zbycia. Warto jednak pamiętać, że ulga na zakup mieszkania ma zastosowanie zarówno w przypadku zbycia mieszkania zakupionego, jak również darowanego. Co trzeba zrobić, aby się zakwalifikować?

Czym jest ulga na zakup mieszkania?

Preferencyjne warunki rozliczenia podatku dochodowego, czyli PIT, czyli potocznie ulga podatkowe na zakup mieszkania to nic innego jak warunki zwolnienia z opodatkowania w przypadku odsprzedania nieruchomości. Ulga mieszkaniowa przysługuje w szczególności podatnikom, którzy w ciągu ostatnich trzech lat wydali na własne cele mieszkaniowe, środki finansowe pozyskane ze sprzedaży własnej nieruchomości (zakupionej lub otrzymanej) w czasie maksymalnie pięciu lat wstecz. Ulga podatkowa na zakup pierwszego mieszkania dotyczy również nieruchomości położonych w na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej lub innym państwie, które należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. 

Kto może skorzystać z ulgi na mieszkanie?

Jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat nabyłeś nieruchomość i chcesz ją sprzedać, musisz pamiętać o uiszczeniu podatku PIT w wysokości 19%. Sporo prawda? Jednak jeśli pozyskane środki planujesz wydać na tzw. własne cele mieszkaniowe, możesz skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Ulga na zakup mieszkania od dewelopera wiąże się ze spełnieniem kilku warunków. Praktycznie jedynym warunkiem, który podatnik musi spełnić jest poniesienie jakichkolwiek kosztów na tzw. cele mieszkaniowe, licząc od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości oraz nie później niż w okresie trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nie można skorzystać z ulgi, przeznaczając środki na cele mieszkaniowe w Kanadzie, czy Wielkiej Brytanii.

Czego dotyczy ulga na zakup mieszkania?

Ulgę na wydatki można ponosić przed nabyciem nowej nieruchomości, tak aby transakcja została zakończona przed upływem trzyletniego terminu rozliczenia. Jeszcze do niedawna według prawa, wydatkowanie finansowe, kwalifikujące się do uzyskania ulgi podatkowej na zakup mieszkania uprawniały wydatki poniesione przede wszystkim na:

  • wykonanie tynków, podłóg, okładzin ściennych, powłok malarskich i różnych innych umocowanych na stałe elementów (na przykład: szaf wnękowych, czy obudowy wanny)
  • oraz wymianę/instalację składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (na przykład: instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowej).

Dodatkowo ulga mieszkaniowa dotyczy również spłatę kredytu hipotecznego oraz naliczonych odsetek, jak również zakup gruntu pod budowę nieruchomości, czy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Co wchodzi w zakres ulgi?

Wydatki na cele mieszkaniowe brzmią tajemniczo. Co w takim razie kryje się pod tym stwierdzeniem? Warunkiem skorzystania z ulgi podatkowej na mieszkanie jest wydatkowanie finansowe na cele mieszkaniowe. regulacje w ustawie o PIT jasno wskazują, na fakt, iż aby przesłanka została spełniona, musi nastąpić nabycie własności rzeczy.

W zakresie ulgi mieszkaniowej została wydana interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów z dnia 13 października 2021 r. (nr DD2.8202.4.2020), w której wykazano szczegółowy katalog wydatków spełniających kryteria wydatków na cele mieszkaniowe. Są to wydatki na zakup na przykład:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej;
  • piekarnika;
  • zmywarki, pralki, lodówki;
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki;
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych;
  • okapu, pochłaniacza;
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. mebli pod wymiar.

Wszystko to zostało włączone w ulgę na zakup mieszkania od dewelopera, ponieważ stanowi integralną część wykończenia podstawowych instalacji domowych.

Czy warto się zainteresować tematem?

Prawo podatkowe jest niezwykle skomplikowane i zawiłe. Dlatego, chcąc skorzystać z ulgi na zakup mieszkania warto nieco głębiej zainteresować się tematem. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy finansowego obeznanego w prawie podatkowym. Z roku na rok prawo ulega zmianom i pojawiają się nowe interpretacje, dlatego warto śledzić temat regularnie.

Należy również zaznaczyć, że w zeznaniu podatkowym, trzeba uwzględnić dochody zwolnione z podatku PIT, niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe już zostały poniesione, czy są dopiero planowane.

Przydatne źródła:

https://www.gov.pl/web/finanse/interpretacja-ogolna-nr-dd2820242020-ministra-finansow-funduszy-i-polityki-regionalnej-z-dnia-13-pazdziernika-2021-r-w-sprawie-stosowania-zwolnienia-okreslonego-w-art-21-ust-1-pkt-131-ustawy-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-w-zwiazku-z-kwalifikacja-niektorych-wydatkow-poniesionych-na-remont-i-wykonczenie-nieruchomosci-jako-wydatkow-stanowiacych-realizacje-celu-mieszkaniowego

https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/abc-sd/ulgi-i-zwolnienia-sd/ulga-mieszkaniowa/

Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas






    Spis treści: