Aktualności
Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera »
Samodzielny remont mieszkania – jakich błędów unikać?
Czas czytania: 4 minuty
Na samodzielny remont mieszkania można zdecydować się z wielu powodów. Niektórzy chcą zaoszczędzić, inni przetestować swoje umiejętności. Co warto wiedzieć przed podjęciem się takiego wyzwania? Jak do niego podejść? Na co uważać? Oto szczegóły.
Od czego zacząć remont mieszkania?
Każdy samodzielny remont mieszkania warto zacząć od prac konstrukcyjnych, czyli burzenia oraz budowania ścian, wymiany rur, prowadzenia kabli czy remontowania sufitów. W następnej kolejności należy wymienić lub naprawić okna, a dopiero potem tynkować, szpachlować i gipsować. Taka kolejność pomoże zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, często bardzo kosztownych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych remontujących.
Bardzo ważną kwestią w temacie tego, od czego zacząć remont mieszkania, jest też planowanie i wyliczanie kosztów planowanego remontu. Niestety, wiele osób podchodzi do tej kwestii w sposób szacunkowy, wyliczając „na oko”. W ten sposób w trakcie remontu często okazuje się, że oszczędności mocno się uszczupliły i trzeba na jakiś czas przerwać prace.
Podczas rozpisywania budżetu na remont znacząco pomoże przygotowanie szczegółowego planu remontu, w który weźmie się pod uwagę wszelkie prace: od materiałów, przez wyposażenie, aż po sprzęty. W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów budowlanych, które są dostępne online. Co jeszcze bardzo ważne, wielu specjalistów radzi, by szacując nieco zawyżać koszty, by nie spotkać się z przykrą niespodzianką i nie dać się zaskoczyć np. zmieniającymi się cenami.
Najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym remoncie mieszkania
Samodzielny remont mieszkania wymaga także uważania na najczęściej występujące pułapki – nie tylko te związane z nieodpowiednią kolejnością wykonywanych prac. Do największych pomyłek w tym temacie należą:
- zakup drogiego sprzętu, który zostanie użyty tylko raz, zamiast jego wypożyczenie (w ostateczności często skorzystanie z usług specjalisty może okazać się tańsze niż inwestycja w profesjonalny sprzęt);
- brak harmonogramu prac (przez które w mieszkaniu zapanowuje chaos);
- nieprzemyślane rozmieszczenie oświetlenia, które negatywnie wpłynie na codzienny komfort domowników (spowodowane brakiem doświadczenia w tym temacie);
- brak przemyślanego układania płytek i kafelek, przez co mogą powstać nieestetyczne przerwy między nimi;
- umieszczenie w mieszkaniu zbyt małej ilości gniazdek;
- kupowanie mebli „na oko”, bez wymierzania przestrzeni (dopasować do czterech ścian należy nie tylko kuchenne meble, ale również inne elementy, np. stolik do jadalni czy biurko dla dziecka).
Jak remontować mieszkanie, by uniknąć tych błędów? Co warto wiedzieć na ich temat? Przede wszystkim trzeba wyjść z założenia, że popełnienie błędów jest kosztowne. Remont mieszkania to nie okoliczności, w których człowiek chciałby „uczyć się na błędach”. W tym przypadku najlepiej zapobiegać niepowodzeniom i jeśli ma się wątpliwości:
- warto skonsultować się z bliskim znajomym, który jest po remoncie swojego mieszkania;
- zapoznać się z fachowymi publikacjami publikowanymi w pismach i książkach oraz filmikami w sieci;
- w ostateczności poprosić o pomoc podczas profesjonalnej konsultacji lub zdecydować się na usługi specjalisty – chęć robienia wszystkiego samemu może prowadzić do stworzenia niefunkcjonalnej przestrzeni, dlatego tam, gdzie pojawiają się ogromne wątpliwości lub brak umiejętności, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy firmy remontowej (choć w ograniczonym zakresie).
Jak radzić sobie z popełnionymi błędami podczas samodzielnego remontu mieszkania?
Co zrobić, jeśli jednak błąd już powstał? Jak remontować mieszkanie, gdy pojawiły się kłopoty? Najważniejsze w takiej sytuacji jest uświadomienie sobie, że błędy się zdarzają. Trzeba ochłonąć po trudnej sytuacji i podejść do niej na nowo lub skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Konieczna jest także samodzielna i przemyślana ocena, czy dany błąd można naprawić samodzielnie bez dużego ryzyka pogorszenia sytuacji, a co za tym idzie, generowania dodatkowych kosztów.
Dla przykładu, będąc zmuszonym do usunięcia płytki, można ją uratować przez nawiercenie i wpuszczenie pod powierzchnię specjalnej strzykawki z klejem lub zaprawy. Jest to praca, której osoby, szczególnie mające doświadczenie w samodzielnych remontach mieszkań, mogą z całą pewnością się podjąć. Inną sytuacją będą problemy powstałe podczas prac instalacyjnych, np. związanych z wymianą rur instalacji elektrycznej, wodnej czy kanalizacyjnej. Takie zadania nie dość, że często wymagają kucia ścian, to jeszcze są bardzo trudne pod względem technicznym. W przypadku popełnienia błędu w tym zakresie lepiej zaufać profesjonalistom.
Samodzielny remont mieszkania. Podsumowanie
Jak widać, planowanie remontu wymaga nie tylko zakupu odpowiednich przedmiotów i narzędzi, wzięcia urlopu oraz nabycia odpowiedniej wiedzy. To złożony proces, który mimo wszystko ma wiele zalet. Praca wykonana własnymi rękami cieszy najbardziej, co w przypadku remontu przeradza się w odczuwanie codziennej satysfakcji przez wiele lat. Ponadto raz wykonane prace remontowe będą dobrym początkiem przed przyszłymi poprawkami lub w przypadku uszkodzeń. Jakby tego było mało samodzielne przeprowadzenie remontu mieszkania to możliwość wykonania go we własnym tempie, bez pośpiechu i dużych kosztów.
Ze wspomnianymi poradami wszystkie nadchodzące wyzwania powinny okazać się znacznie łatwiejsze w realizacji. W razie wątpliwości lub niepowodzenia warto pamiętać, że proszenie o pomoc lub korzystanie z pomocy specjalistów to nie dowód na słabość, a potwierdzenie siły i świadomości limitów swojej wiedzy – bardzo cenione szczególnie wśród profesjonalistów!