Adatex Deweloper
Strona główna » Blog i aktualności » Aktualności » Program „Pierwsze mieszkanie” w Adatex

Program “Pierwsze Mieszkanie” – tego potrzebujesz

Jak wynika z sondażów w roku 2022  średnio o ponad 45 proc. spadła sprzedaż nowych mieszkań w sześciu największych miastach Polski. Żyjemy w czasach kiedy myślimy, że to nie jest czas na mieszkanie. Jaki jest tego powód? Wysokie stopy procentowe i rosnąca inflacja. Największą bolączką konsumentów chcących zakupić mieszkanie są kredyty. Banki w bardzo wielu przypadkach odmawiają udzielania kredytów, tym samym stwierdzając brak zdolności kredytowej.

Mamy świetną wiadomość dla osób, chcących kupić dla siebie nowe mieszkanie!

We wtorek 14.03.2023 r. rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program “Pierwsze mieszkanie”.

Adatex S.A. wychodząc naprzeciw klientom:

– dajemy gwarancję niezmienności ceny od momentu rezerwacji mieszania

pomagamy w uzyskaniu finansowania

– tworzymy i dostosowujemy harmonogramy płatności

– pomagamy w wyborze mieszkań i rezerwujemy wybrane

– zapewniamy możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej bez ponoszenia kosztów, jeśli klient nie otrzyma kredytu hipotecznego.

Program “Pierwsze Mieszkanie” ma się składać z dwóch elementów

Program ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pierwsze zapowiedzi w tej sprawie pojawiły się w grudniu 2022 roku.

Program “Pierwsze Mieszkanie”Kredyt 2%

O Kredyt 2% ubiegać się mogą osoby, które:

  • mają maksymalnie 45 lat w momencie udzielania kredytu,
  • nie posiadają ani nie posiadały w przeszłości żadnego prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, chyba że prawo dotyczy nie więcej, niż połowy mieszkania lub domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem.

Rozwiązania przedstawione przez szefa rządu zakładają umożliwienie zaciągnięcia bezpiecznego kredytu z oprocentowaniem 2 proc. – powyżej państwo będzie dokładało do zobowiązania wobec banku. Program jest skierowany dla osób do 45 r. życia, które kupią pierwsze mieszkanie. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 600 tys. zł przy co najmniej 2 osobach. Co ważna, wkład własny nie jest wymagany. Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat. W programie nie ma limitu dot. powierzchni mieszkania.

Rząd przyjął projekt ustawy wspierający osoby, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Z niskooprocentowanego kredytu będzie można skorzystać już w te wakacje. Dopłata do rat będzie przysługiwać przez 10 lat. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 mkw.

– Bezpieczny Kredyt odciąży domowe budżety Polaków. Przy kredycie na 320 tysięcy złotych na 25 lat, w tej chwili rata wynosi 3322 złote, a przy Bezpiecznym Kredycie rata będzie wynosiła 1825 złotych, a więc znacząca różnica, koło 1500 złotych na racie kredytu, w jednym tylko miesiącu – podawał szef rządu.

Kredyt będzie można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Program “Pierwsze Mieszkanie”Konto Mieszkaniowe

Konto Mieszkaniowe przeznaczone jest dla osób, które:

  • nie posiadają ani nie posiadały w przeszłości prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego,
  • lub mają jeden lokal mieszkalny, ale mieszkają w nim z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci – taki lokal musi dodatkowo spełniać limit metrażowy, czyli mieć nie więcej niż 50 m2 w przypadku posiadania 2 dzieci, 75 m2 – przy 3 dzieci, 90 m2 – przy 4 dzieci (osoby posiadające pięcioro lub więcej dzieci nie obowiązują limity).

“Minimum 11 wpłat w trakcie roku w kwocie co najmniej 500 zł – to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej od państwa. Jeśli w jednym roku nie spełnisz tego warunku, nadal możesz dostać premię w kolejnym roku – o ile spełnisz warunek 11 wpłat” – wyjaśnił resort.

Zgodnie z zapowiedziami premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia ma być naliczana corocznie i wypłacana jednorazowo. Ministerstwo Rozwoju zastrzegło, że premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać wyłącznie w przypadku wypłaty odłożonych środków na np. zakup pierwszego mieszkania lub zakup bądź budowę domu jednorodzinnego.

Oba elementy programu “Pierwsze Mieszkanie” są niezależne

Oba elementy programu Pierwsze Mieszkanie są niezależne. Oznacza to, że nie będzie trzeba mieć konta mieszkaniowego, aby wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2 procent. Rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku.

Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży w jego innych kredytach hipotecznych – zastrzegł premier Morawiecki.

Ma to zagwarantować stabilny poziom rat kredytów. Według autorów projektu takie rozwiązanie będzie oznaczało “praktycznie powrót do warunków udzielania kredytów hipotecznych zbliżonych do okresu sprzed pandemii, kiedy WIBOR 3M kształtował się na stabilnym poziomie 2–3 proc.”. Maksymalna wysokość kredytu, który ma móc uzyskać jedna osoba w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 proc., to 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem będzie to 600 tys. zł. Z kolei wkład własny kredytobiorcy będzie mógł wynieść maksymalnie 200 tys. zł.

Podsumowanie

Mamy dla Ciebie to czego potrzebujesz – Pierwsze Mieszkanie! Wolne mieszkania na naszej stronie, w zakładce “Inwestycje“. Poniżej prezentujemy wykaz naszych aktualnie dostępnych inwestycji:

Przydatne źródła:

www.prawo.pl/biznes/kredyt-2-proc-projekt

Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: