Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Program pierwsze mieszkanie 2023 – czym jest?

Program pierwsze mieszkanie 2023 – czym jest?


Czas czytania: 3 minuty


Początek lipca 2023 roku to ważna chwila dla osób planujących zakup domu lub mieszkania. Jest to moment uruchomienia rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie, którego celem jest pomoc w zakupie pierwszej nieruchomości dla singli, par i rodzin z dziećmi.

Program pierwsze mieszkanie 2023 – definicja

Program Pierwsze Mieszkanie to bezpieczny, niskooprocentowany kredyt ze stałym oprocentowaniem, który wykorzystuje dotacje rządowe i specjalne rachunki oszczędnościowe na zakup mieszkań i domów. Kupno pierwszego mieszkania lub domu to niezwykle ważny moment w życiu każdego człowieka. Własne cztery ściany to azyl, które daje poczucie wolności i bezpieczeństwa. W połowie marca 2023 r. rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie.

Program finansowania składa się z dwóch filarów. Jednym z nich jest Bezpieczny Kredyt 2% (program dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania), a drugim Konto Mieszkaniowe, które jest narzędziem pomocniczym w oszczędzaniu na zakup mieszkania. Oba narzędzia mają na celu pomóc osobom do 45 roku życia, które są gotowe do zakupu pierwszego mieszkania lub domu lub planują to zrobić w przyszłości. Szacuje się, że z zaplanowanego na okres pięciu lat programu będzie mogło skorzystać nawet 200 tysięcy osób.


Poniżej linki do FAQ Programu Pierwsze Mieszkanie oraz potwierdzenia podpisania ustawy.
https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie-z-podpisem-prezydenta

Program pierwsze mieszkanie 2023 – warunki

Program ten jest dostępny dla osób, które po raz pierwszy chcą kupić dom jednorodzinny lub mieszkanie. Aby stać się kredytobiorcą należy spełnić kilka następujących warunków:

  • posiadać zdolność kredytową odpowiadającą żądanej kwocie pożyczki na dzień przed terminem uruchomienia kredytu hipotecznego, 
  • nie mieć prawa własności do mieszkania, ani domu jednorodzinnego,
  • Nie może przysługiwać mu żadne prawo spółdzielcze do mieszkań lub domów jednorodzinnych,
  • W chwili przyznania kredytu nie można mieć ukończonych 45 lat.

W okresie finansowania (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytobiorcy wynosi 2%. Ta stopa procentowa jest powiększona o marżę i w niektórych przypadkach o opłaty bankowe. Wsparcie przewidziane jest dla kredytów ze stałym oprocentowaniem. W okresie dotowanego okresu spłaty tego kredytu (10 lat) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wynosi 2% plus marża banku. 

Program pierwsze mieszkanie 2023 – kto może skorzystać?

Program „Pierwsze Mieszkanie” przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, które są zainteresowane zakupem pierwszej w życiu nieruchomości. Pierwsze mieszkanie lub dom może być kupione zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych finansowaniem w ramach tego programu jest to, że nie ma ograniczeń co do wielkości mieszkań czy nieruchomości. Kredyty hipoteczne w ramach programów rządowych przyznawane są singlom, parom z co najmniej jednym dzieckiem oraz małżeństwom. Warunkiem uzyskania kredytu jest wystarczająca zdolność kredytowa.

Ustawa nie określa limitu ceny za jeden metr kwadratowy nieruchomości. Określono natomiast limity kwotowe dla kredytów i nieruchomości. Maksymalna kwota pożyczki, o jaką może ubiegać się jedna osoba wynosi 500 000 zł. Jeśli kredyt jest zaciągany na dwie osoby, maksymalna kwota to 600 000 zł. Dodatkowo dozwolona jest kwota wkładu własnego o maksymalnej wartości 200 000 zł.

Program pierwsze mieszkanie 2023 – czy to to samo co “Bezpieczny kredyt 2%”?

Kredyt 2% to świeżo wprowadzony rządowy program, którego celem jest wsparcie młodych ludzi podczas ich największej życiowej inwestycji. Dzięki dopłatom do kredytu możliwe jest wyraźne zmniejszenie wysokości rat i sprawienie, że będą one mniej obciążające dla kredytobiorców. Aby poznać zasady związane z kredytem 2 procent, warto zapoznać się z ustawą. Znajdują się w niej najważniejsze informacje, które określają prawne aspekty związane z tym kredytem. Jeżeli bezpieczny kredyt 2% znajduje się w orbicie Twoich zainteresowań, to warto również skontaktować się z pobliskim bankiem, aby rozjaśnić potencjalne wątpliwości. 

Podsumowanie

Program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany głównie do młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Dostępne są dwa rodzaje wsparcia finansowego z budżetu państwa: Bezpieczny Kredyt 2% lub Konto Mieszkaniowe z premią do systematycznego oszczędzania i zwalniający z płacenia podatku Belki. Program oficjalnie wszedł w życie 1 lipca 2023 roku i szacuje się, że przez okres pięciu lat skorzysta z niego nawet 200 000 osób.


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: