Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Kredyt 2 procent – na ile lat udzielany jest kredyt na preferencyjnych warunkach?

Kredyt 2 procent – na ile lat udzielany jest kredyt na preferencyjnych warunkach?


Czas czytania: 3 minuty


Kredyt 2 procent w ostatnim czasie znajdował się na nagłówkach wielu portali. Choć ma on szerokie spektrum walorów, to sporo osób ma wątpliwości dotyczące tego kredytu, które obejmują kwestie formalne. 

Jakie są zasady przy kredycie 2 procent?

Kredyt 2% to niezwykle popularny program, który mam za zadanie pomagać młodym osobom nabyć pierwszą nieruchomość w ich życiu. Choć pozornie całość wygląda relatywnie prosto, to wiąże się z dosyć wieloma formalnościami, o których warto wiedzieć przed ubieganiem się o ten kredyt. Przede wszystkim jest z nim związane ograniczenie wieku. Z kredytu 2% mogą bowiem skorzystać tylko osoby, które mają mniej niż 45 lat. Równocześnie osoba ubiegająca się o ten kredyt nie może posiadać żadnego własnego domu ani mieszkania. Program bezpieczny kredyt 2% jest bowiem przeznaczony wyłącznie dla osób, które chcą kupić pierwszy dom w swoim życiu.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, maksymalna wysokość tego kredytu może wynieść 500 tysięcy złotych w przypadku singli. Małżeństwa oraz rodziny z dziećmi mogą z kolei dostać nie więcej niż 600 tysięcy zł. Nadrzędnym założeniem kredytu jest stałe oprocentowanie 2% obejmujące 120 pierwszych rat. Z jego  pomocą możliwe jest więc wyraźne zredukowanie wysokości rat i sprawienie, że kredyt hipoteczny nie okaże się przytłaczający dla młodych osób. Co istotne, w programie nie obowiązuje limit cen za 1 metr kwadratowy mieszkania, dzięki czemu poszczególne ceny są mocno zróżnicowane. 


Poniżej linki do FAQ Programu Pierwsze Mieszkanie oraz potwierdzenia podpisania ustawy.
https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie-z-podpisem-prezydenta

Jaki jest maksymalny okres kredytowania w kredycie 2 procent?

Kredyt 2 procent, choć przez wielu jest doceniany, to nadal wzbudza liczne wątpliwości ze względów formalnych. Jedną z głównych niejasności dla kredytobiorców jest maksymalna długość kredytowania, jaka obowiązuje w przypadku tego kredytu. W praktyce, reguły w tym zakresie nie są przesadnie skomplikowane, albowiem dopłata do kredytu obowiązuje równo przez 10 lat. Jest ona realizowana w taki sposób, aby przez cały ten okres oprocentowanie wynosiło dokładnie 2%. Dopłata do rat kredytu to nic innego jak różnica pomiędzy stałą stopą ustaloną w oparciu o przeciętne oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu według stopy 2%. Po 10 latach kredytobiorcy spłacają kredyt w formie kapitałowo-odsetkowej.

Po tym okresie rata jest oczywiście większa niż w trakcie dopłaty zapewnianej przez program bezpieczny kredyt 2%, jednak nadal jest ona niższa niż w standardowych okolicznościach. Przykładowo, osoba biorąca kredyt na 30 lat na 350 tysięcy złotych bez dopłaty zapłaciłaby blisko 3500 złotych za pierwszą ratę. Dzięki dopłacie rządowej kwota ta jest o wiele niższa i oscyluje w okolicach 1800 złotych. Nawet po 10 latach wysokość rat jest relatywnie przystępna, albowiem wynosi niewiele ponad 2000 złotych. Oznacza to, że program ten daje naprawdę wymierne korzyści. 

Czy kredyt 2 procent może być udzielany na inny okres niż w zapisie ustawy?

Zgodnie z ustawą kredyt 2% jest przydzielany na 10 lat i od tej reguły nie ma przewidzianych żadnych ustępstw. Ustawa reguluje wszystkie wymogi związane z kredytem 2%, dlatego przed jego wzięciem rekomendowane jest zapoznanie się z nią. Znajdują się w niej przede wszystkim zapisy informujące o sposobie spłacania rat. Według ustawy możliwe będzie nadpłacanie kredytu, jednak dopiero po 3 latach od jego zaciągnięcia.

Wcześniejsza nadpłata jest co prawda możliwa, ale wiąże się ona z dużym ryzykiem utraty dopłat rządowych. Ustawa w klarowny i przejrzysty sposób wyjaśnia również, jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt 2 procent. Zgodnie z nią możliwe jest otrzymanie kredytu zarówno na nierozpoczętą budowę pierwszej nieruchomości, jak i na budynek, którego budowa została rozpoczęta już wcześniej. Dzięki temu młode osoby, które niedawno rozpoczęły stawianie nieruchomości, będą mogły liczyć na zastrzyk gotówki i zredukowanie wysokości ewentualnych rat kredytu. 

Podsumowanie

Kredyt 2% to świeżo wprowadzony rządowy program, którego celem jest wsparcie młodych ludzi podczas ich największej życiowej inwestycji. Dzięki dopłatom do kredytu możliwe jest wyraźne zmniejszenie wysokości rat i sprawienie, że będą one mniej obciążające dla kredytobiorców. Aby poznać zasady związane z kredytem 2 procent, warto zapoznać się z ustawą. Znajdują się w niej najważniejsze informacje, które określają prawne aspekty związane z tym kredytem. Jeżeli bezpieczny kredyt 2% znajduje się w orbicie Twoich zainteresowań, to warto również skontaktować się z pobliskim bankiem, aby rozjaśnić potencjalne wątpliwości. 


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: