Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Kredyt 2 procent – ile trzeba zarabiać?

Kredyt 2 procent – ile trzeba zarabiać?


Czas czytania: 4 minuty


Kredyt 2% - ile trzeba zarabiać? - Blog Adatex

Kredyt 2 procent cieszy się coraz większą popularnością. Aby go uzyskać, należy jednak spełnić pewne wymogi finansowe. Dotyczą one nie tylko odpowiednich dochodów, ale również posiadanego wkładu własnego. 

Czym jest kredyt 2 procent?

Kredyt 2% to specjalna ulga, która polega na tym, że koszt kredytu na zakup pierwszego mieszkania jest znacząco zredukowany. Głównym założeniem bezpiecznego kredytu 2% jest fakt, że osoby, które go otrzymają, przez 10 lat będą dostawać dopłaty obniżające ratę w takim stopniu jakby oprocentowanie wynosiło w przybliżeniu 2,7%. Jest to specjalny rządowy program, którego celem jest sprawienie, że zakup pierwszego mieszkania będzie mniejszym utrapieniem finansowym. 

Bezpieczny kredyt 2% ma dawać możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na bardzo przystępnych warunkach. Dopłata do kredytu hipotecznego jest dostępna wyłącznie dla osób chcących dokonać zakupu nieruchomości, aczkolwiek mogą z niego skorzystać także osoby chcące uzyskać środki na dokończenie rozpoczętej budowy. Maksymalna wysokość kredytu dla pojedynczej osoby wynosi 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństw bądź rodziców z dzieckiem maksymalna kwota jest powiększona o 100 tysięcy. Więcej przeczytasz w naszym artykule “Czym jest “Bezpieczny kredyt 2%?“.


Poniżej linki do FAQ Programu Pierwsze Mieszkanie oraz potwierdzenia podpisania ustawy.
https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie-z-podpisem-prezydenta

Do kogo skierowany jest kredyt 2 procent?

Kredyt 2 procent to program skierowany do bardzo szerokiego spektrum odbiorców. Nie oznacza to jednak, że może z niego skorzystać absolutnie każdy. Głównym czynnikiem uprawniającym do uzyskania kredytu jest wiek. W jego przypadku kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat. Istotne jest również to, że osoba ubiegającą się o kredyt 2% nie może mieć żadnego mieszkania ani domu. Ulga ta jest bowiem przeznaczona wyłącznie dla ludzi, którzy chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Żeby dowiedzieć się więcej zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu “Kredyt 2% – od kiedy można przystąpić do programu?

Z kredytu tego mogą skorzystać zarówno pojedyncze osoby, jak i małżeństwa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku małżeństw obligatoryjne wymogi muszą być spełnione przez obie strony. Bezpieczny kredyt 2% jest kierowany przede wszystkim do młodych osób. Celem rządu jest bowiem sprawienie, by młodzież szybciej stawała się samodzielna i niezależna od rodziców. Dzięki pomocy finansowej ma to się stać o wiele prostsze. 

Jaki jest wkład własny przy kredycie 2 procent?

Pomimo że kredyt 2% cieszy się bardzo dużą popularnością i świetnymi recenzjami, to pod wieloma aspektami nie różni się znacząco od kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że osoby ubiegające się o jego uzyskanie muszą przedstawić wkład własny. Co istotne, może on jednak mieć nie tylko formę pieniężną, albowiem wkładem własnym może być także działka własnościowa. Dzięki temu osoby chcące skorzystać z kredytu 2% mają relatywnie dużą dowolność.

Wysokość wkładu własnego nie może być większa niż 200 tysięcy złotych. Oznacza to, że cena nieruchomości nie może być wyższa niż 700 bądź 800 tysięcy złotych. Dokładna wysokość wkładu jest jednak ustalana przez bank i zależy od wielu zmiennych. Aby poznać przybliżone ceny bezpiecznego kredytu 2%, warto skorzystać z pomocy specjalnego kalkulatora. Dzięki niemu obliczenie wysokości rat będzie nie tylko proste, ale również szybkie. 

Jakie trzeba mieć dochody, żeby starać się o kredyt 2 procent?

Wysokość wkładu własnego nie może być większa niż 200 tysięcy złotych. Oznacza to, że cena nieruchomości nie może być wyższa niż 700 bądź 800 tysięcy złotych. Dokładna wysokość wkładu jest jednak ustalana przez bank i zależy od wielu zmiennych. Aby poznać przybliżone ceny bezpiecznego kredytu 2%, warto skorzystać z pomocy specjalnego kalkulatora. Dzięki niemu obliczenie wysokości rat będzie nie tylko proste, ale również szybkie. 

Jakie trzeba mieć dochody, żeby starać się o kredyt 2 procent?

Wiele osób obawia się, że kredyt 2 procent jest przeznaczony wyłącznie dla osób osiągających bardzo wysokie zarobki. Takie myślenie jest jednak niezgodne z prawdą. Rząd wziął bowiem pod uwagę, że z programu tego będą korzystać w większości młode osoby, które nierzadko nie posiadają jeszcze stabilnego zatrudnienia. Dlatego też wiele banków wymaga dochodów oscylujących w okolicy 3 bądź 4 tysięcy złotych.

W przypadku mieszkań o bardzo dużej powierzchni, które usytuowane są w największych ośrodkach miejskich, wysokość dochodów może być jednak znacznie większa. Przykładowo, w Warszawie może ona wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Dokładna wysokość jest jednak ustalana przez bank na podstawie nie tylko wielkości mieszkania, ale również miasta, w którym się znajduje. Aby dowiedzieć się szczegółów na ten temat, warto skontaktować się ze swoim bankiem i dopytać o wymagania względem kredytobiorców. 

Podsumowanie

Bezpieczny kredyt 2% to doskonała opcja dla osób, które nie mają wystarczających środków, aby zakupić swoją pierwszą nieruchomość. Dzięki temu programowi możliwe jest nie tylko zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, ale również sprawienie, że proces usamodzielnienia będzie przebiegał znacznie sprawniej. Kredyty 2% na szczęście nie są zbyt mocno sformalizowane, co sprawia, że ich uzyskanie jest w większości przypadków proste i niezbyt czasochłonne. 


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: