Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?


Czas czytania: 3 minuty


Mieszkanie kupowane od dewelopera wykonane jest w tak zwanym standardzie deweloperskim. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest standard deweloperski, a także na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania.

Czy ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego jest obowiązkowe?

Kwestia ubezpieczenia mieszkania deweloperskiego jest nieco bardziej skomplikowana od tej, z jaką można spotkać się w przypadku lokali zamieszkanych. Wykupienie polisy jest jednak co do zasady dobrowolne. Niemniej można wskazać sytuacje, w których będziemy do tego zobligowani. Przykładem jest chociażby wymóg banku, który uwzględnia ten fakt podczas udzielania kredytu hipotecznego. Niezależnie od tego, warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania, ponieważ jest to dobry element, który zabezpieczenia nas przed skutkami negatywnych zdarzeń.

Co zawiera się w ubezpieczeniu? Lista koniecznych rzeczy

Decydując się na wykupienie polisy warto wiedzieć, co powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania. Tak naprawdę nie można udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ z reguły można wybierać spośród wielu wariantów. W przypadku mieszkania od dewelopera niezwykle istotne jest pojęcie ubezpieczenia nieruchomości w budowie. W praktyce termin ten oznacza po prostu to, że polisa jest skierowana do właścicieli mieszkań w stanie deweloperskim. Z pozoru wydaje się to mało istotne, jednak ma duże znaczenie podczas zawierania umowy.

A co obejmuje takie ubezpieczenie mieszkania? Otóż zdarza się, że oferta nieco różni się od tej przedstawianej właścicielom zamieszkałych lokali. Niemniej jednak pod uwagę należy wziąć ochronę przed konkretnymi ryzykami. Bardzo często można spotkać się z ubezpieczeniem od żywiołów, takich jak pożar, silny wiatr czy gradobicie. Jeśli zależy nam na szerszym pakiecie ubezpieczenia mieszkania, wówczas dobrym wyborem będzie polisa all risk. Decydując się na taki produkt, ubezpieczyciel wymieni wyłącznie te ryzyka, od których mieszkanie nie zostanie ubezpieczone.

Co dodatkowo warto ubezpieczyć?

Mówiąc o ubezpieczeniu mieszkania często mamy na myśli zabezpieczenie się przed podstawowymi, najczęściej występującymi negatywnymi konsekwencjami. W wielu przypadkach warto wyjść jednak poza ten schemat i zastanowić się nie tylko nad tym, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w wariancie podstawowym, ale również wziąć pod uwagę to, co dodatkowo warto ubezpieczyć. Mamy na myśli elementy, które często wchodzą w skład odrębnego, dodatkowego produktu lub wyższego pakietu. Mowa w szczególności o ubezpieczeniu od kradzieży materiałów budowlanych, przepięć czy innych, niezależnych zdarzeń. Poza tym warto wziąć pod uwagę czynniki, takie jak wszelkiego rodzaju akty wandalizmu, szkody wynikające z krótkotrwałej zmiany napięcia zasilania oraz powstałe w wyniku awarii kanalizacji. 

Poza tym można spotkać się z pakietami, które pokryją koszty od ewentualnych akcji ratowniczych, zapewnią tzw. home assistance, czyli opiekę specjalistów (np. hydraulika) czy też zabezpieczą nas przed skutkami kradzieży. Dodatkowo, ubezpieczając mieszkanie w stanie deweloperskim, można zdecydować się na rozszerzenie ochrony np. o OC w życiu prywatnym czy szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa.

Co ma wpływ na kwotę ubezpieczenia?

Poza wspomnianymi dotychczas elementami niezwykle ważne jest również to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Warto wziąć pod uwagę to, że wpływ na końcową cenę ma wiele czynników. Przede wszystkim istotny będzie zakres oraz suma ubezpieczenia mieszkania, jego metraż, a także ewentualne produkty dodatkowe. Najtańsze warianty można znaleźć w kwocie niespełna 200 zł.

Oczywiście, większa suma ubezpieczenia, ubezpieczenie od dodatkowego ryzyka czy rozszerzenie pakietu będzie wpływało na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Pomimo tego warto wziąć pod uwagę to, że nie jest to dużo wyższy koszt, dlatego rozsądny może okazać się wybór bogatszej oferty. Najdrożej przyjdzie nam z reguły zapłacić za tzw. wariant all risk, który jest swego rodzaju kompleksowym ubezpieczeniem mieszkania od dewelopera. Poza nim często wskazuje się na pakiety optymalne, których zakres ochrony obejmuje m.in. skutki przepięć lub stłuczenia szklanych przedmiotów. Odnosząc się do ceny, w takich przypadkach z reguły będzie ona wahać się w granicach 300-500 zł.  

Podsumowanie

Ubezpieczenie mieszkania od dewelopera to pojęcie, które powinniśmy wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, gdy kupujemy niezamieszkaną nieruchomość. Oferta rynkowa jest w tym zakresie szeroka, dzięki czemu można zdecydować się na różnorodne warianty. Osoby niewymagające szerokiej ochrony mogą wybrać pakiety podstawowe. Z kolei Ci, którzy szukają czegoś więcej, powinni zwrócić uwagę na polisy, w skład których wchodzi pakiet all risk. Co więcej, poza zakresem ubezpieczenia, dużą rolę odgrywa również cena. Ta z kolei jest uzależniona nie tylko od konkretnych ryzyk, ale również od sumy ubezpieczenia czy metrażu mieszkania. Poza tym kupując ubezpieczenie warto mieć na uwadze produkty dodatkowe, które pozwolą na kompleksową ochronę nieruchomości.


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: