Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Jak urządzić spiżarnię w domu?

Jak urządzić spiżarnię w domu?


Czas czytania: 4 minuty


Kilkadziesiąt lat temu w każdym domu była spiżarnia, w której przechowywało się domowe przetwory. Obecnie takie pomieszczenia wracają do łask. Jak zrobić spiżarnię w domu? Jak zaaranżować tę przestrzeń, by była funkcjonalna? Podpowiadamy!

Jak urządzić spiżarnię w domu? - blog Adatex
Jak urządzić spiżarnię w domu? – blog Adatex

Spiżarnia w domu – jakie warunki musi spełniać pomieszczenie?

Domowa spiżarnia musi być umiejscowiona w miejscu, w którym panują określone warunki. Warto zatem zaplanować jej położenie już na etapie budowy domu czy podczas remontu. Co, jednak gdy mieszkanie jest gotowe, a potrzebna jest dodatkowa przestrzeń? W tym wypadku warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym urządzisz idealne pomieszczenie spełniające swoją funkcję.

  • Ważne jest, by w spiżarni panowała stała temperatura, a najlepiej utrzymywać ją na poziomie od 10 do 15 stopni
  • Równie ważna jest wilgotność, która powinna oscylować w okolicy od 55 do 65 procent
  • Spiżarnia musi być też wentylowana, o czym nie wolno zapomnieć na etapie projektowania tego wnętrza.

 Dobrym rozwiązaniem będzie spiżarnia w piwnicy, gdyż jest tam odpowiednia wilgotność i stała temperatura. Co, jeśli jednak nie masz podpiwniczenia? W takim wypadku ulokuj domową spiżarnię w północnej części mieszkania

Spiżarnia w domu – gdzie ją urządzić?

Jest kilka miejsc, w których można urządzić domową spiżarnię. Gdzie najlepiej przechowywać bezpiecznie przetwory, zapasy żywnościowe i inne sprzęty kuchenne? Nasza lista poniżej.

Spiżarnia w piwnicy

Najlepsze warunki można osiągnąć w piwnicy, w której panuje odpowiednia wilgotność, zaciemnienie i stała temperatura. Nie zawsze jednak dom ma podpiwniczenie, a czasami też zdarza się tak, że w piwnicy jest zbyt duża wilgotność lub przedostaje się do niej woda. W takich warunkach oczywiście domowa spiżarnia nie może funkcjonować. 

Spiżarnia w kuchni

Ukryta spiżarnia w kuchni jest doskonałym miejscem do przechowywania nie tylko przetworów, zapasów żywności, ale też sprzętu AGD, którego używa się sporadycznie. Można wydzielić część kuchni na spiżarnię, do której wejście będzie przez przesuwne drzwi. Plusem takiego rozwiązania jest szybki dostęp do wszystkiego, co ułatwi gotowanie.

Spiżarnia pod schodami

Często w domu marnuje się przestrzeń pod schodami, którą można zaaranżować na spiżarnię. W takim miejscu jest ciemno i też temperatura jest na stabilnym poziomie. Możesz też wykorzystać każdą wnękę znajdującą się w domu na takie pomieszczenie. 

Spiżarnia w garażu

Spiżarnię można też urządzić w garażu, w którym panują stabilne warunki do przechowywania żywności. Najczęściej garaż ma dość dużą powierzchnię, a więc można zaaranżować większą przestrzeń. Jeśli jednak znajduje się on obok budynku, to wadą takiego rozwiązania będzie dostęp do spiżarni, gdyż każdorazowo będzie trzeba wyjść z domu, a zimą koniecznie trzeba będzie się ubrać.

Jak urządzić spiżarnię? Wyposażenie

Spiżarnia w domu powinna być odpowiednio wyposażona, by korzystanie z niej było praktyczne i szybkie. 

  • Przede wszystkim przydadzą się półki do spiżarni, na których można zorganizować poszczególne zapasy i je pogrupować. Taka opcja będzie najlepsza w przypadku niewielkiej spiżarni, w której nie ma możliwości postawienia szerszych szafek czy kompletnych regałów. 
  • Wąska spiżarnia będzie praktyczna, gdy zamontujesz w niej półki o szerokości przynajmniej 40 cm na różnych wysokościach
  • W spiżarni w domu przydadzą się też różnego rodzaju pojemniki, systemy Cargo, ale i lodówka czy zamrażarka, w których będą przechowywane dodatkowe produkty spożywcze. 
  • Wybierając pojemniki, postaw na szkło, w których będziesz widzieć zawartość i będziesz na bieżąco kontrolować stan zapasów. Dodatkowo szkło nie wpływa na smak i zapach produktów żywnościowych, jest higieniczne i możesz za każdym razem je wyparzyć. 

Wyposażenie powinno być wykonane z materiałów, które łatwo można utrzymać w czystości. Postaw zatem na regały wykonane z wysokiej jakości tworzyw.

Jak urządzić małą spiżarnię?

Bardzo często w domach czy mieszkaniach nie ma miejsca na dużą spiżarnię, jednak najlepiej, aby jej powierzchnia nie była mniejsza niż 2,5 metra kwadratowego. Mała spiżarnia w kuchni czy niewielka spiżarnia we wnęce będzie bardziej funkcjonalna, jeśli zastosujesz kilka trików. 

  • Małą spiżarnię najlepiej wyposaż w meble na zamówienie, a wówczas każdy kąt będziesz mógł wykorzystać. 
  • Niech to będzie jasne pomieszczenie, a więc pomaluj je na biało i dobierz jasne meble. Jeśli masz miejsce, to na ścianach umieść lusterka, które ułatwią Ci dostęp do zapasów, ale też i powiększą optycznie spiżarnię.

Dobierz mocne żarówki i rozmieść je równomiernie, byś bez problemu znalazł produkty znajdujące się też w zakamarkach.

Spiżarnia w domu – aranżacje dopasuj do własnych potrzeb

Pamiętaj, że spiżarnia w domu ma spełniać Twoje wymagania i być praktyczna dla Ciebie. Nie musi to być duża przestrzeń. Możesz ją urządzić w różnych miejscach, choć oczywiście ważne jest, by panowały tam odpowiednie warunki do przechowywania żywności. Oprócz stałej temperatury, zaciemnienia i odpowiedniej wilgotności nie można zapomnieć o dobrej wentylacji i wyposażeniu wykonanym z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. 


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas






    Spis treści: