Aktualności
Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera »
Jak odpowiednio rozmieścić oświetlenie wnętrza?
Czas czytania: 4 minuty
Oświetlenie ma istotny wpływ na wnętrze nie tylko, jeżeli chodzi o doświetlenie pomieszczeń, ale także na wygląd całościowej aranżacji. Należy w świadomy sposób podejść do rozplanowania punktów świetlnych, aby wszystko mogło zaprezentować się w efektywny sposób.
Rodzaje oświetlenia i źródeł światła
Projektując oświetlenie, przemyśl, jak i gdzie chcesz je zamontować, co chcesz oświetlić, ile światła potrzebujesz w pomieszczeniu. Dostępne lampy można podzielić na następujące grupy:
- wiszące – wiesza się je na sufitach na długich przewodach,
- sufitowe – mogą to być reflektory, abażury. Stanowią alternatywę dla lamp wiszących,
- podłogowe – wyposażone w krótką/długą nogę, dają możliwość postawienia na podłodze,
- ścienne – stanowią na ogół wsparcie dla głównych punktów świetlnych,
- stołowe – w głównej mierze są to lampki nocne lub te, które ustawia się na komodach, szafkach. Charakteryzują je małe rozmiary.
Pamiętaj, aby przemyśleć też rodzaj żarówek. Poszczególne typy charakteryzujące się inną ceną, energooszczędnością, czasem działania. Do wyboru są:
- żarówki tradycyjne – charakteryzuje je niska cena zakupu, ciepłe światło. Ich wadą jest wysoki koszt eksploatacji,
- żarówki halogenowe – mają zdecydowanie więcej mocy, do tego nieco chłodniejsze światło. Dłużej działają,
- świetlówki – zintegrowane i niezintegrowane. Szacuje się, że są trwalsze od tradycyjnych nawet dziesięciokrotnie,
oświetlenie LED – cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że można montować je wszędzie, nawet w meblach.
Projektowanie oświetlenia wnętrz — kiedy zacząć planowanie?
Projektowanie oświetlenia wnętrz należy zacząć najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Pomoże to uniknąć wielu problematycznych sytuacji. Jeśli zrobimy to później, może okazać się, że tam, gdzie chcemy zainstalować lampę, nie ma doprowadzonych kabli. Projekt oświetlenia salonu, sypialni oraz innych pomieszczeń należy sporządzić jeszcze na etapie projektowania budynku, jeżeli tylko jest taka jeszcze możliwość.
Sprawa wydaje się nieco bardziej utrudniona, jeżeli weźmiemy pod uwagę planowanie oświetlenia w mieszkaniu, które kupujemy z rynku pierwotnego. Za położenie wszelkiego rodzaju przewodów odpowiedzialny jest deweloper. Za projekt oświetlenia wnętrz na pewno należy wziąć się jeszcze przed wykonaniem prac adaptacyjnych, aby już w trakcie wykańczania wnętrz mieć pewność, że wszystkie lampy są w prawidłowy sposób rozmieszczone.
Rozmieszczenie oświetlenia — na co zwrócić uwagę?
Rozmieszczając oświetlenie w mieszkaniu czy domu, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
- wielkość i kształt pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym więcej punktów świetlnych należy przemyśleć i zainstalować,
- liczba i rozkład okien – jeżeli w pomieszczeniu jest jedno małe okno, a samo pomieszczenie jest duże, nie będzie ono dobrze doświetlone światłem dziennym,
- układ mebli i dodatków – może się bowiem okazać, że meble “zabierają” nieco światła przez swoje ustawienie, dlatego potrzebne będą dodatkowe lampy.
Ile punktów świetlnych na m2 należy zaplanować? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wiele zależy od kształtu pomieszczenia, liczby okien, naszych preferencji co do jasności pomieszczeń. Staraj się tak zaplanować oświetlenie, aby później nie musieć korzystać z dodatkowych źródeł światła.
Rozmieszczenie lamp w zależności od pomieszczenia
- W długim korytarzu zaleca się większą liczbę mniejszych reflektorów, zamiast postawienia jednej lampy. W tym drugim przypadku może się bowiem okazać, że światło nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka.
- Pokój dzienny jest takim pomieszczeniem, gdzie na suficie powinna znajdować się jedna lampa wisząca oraz dodatkowe punkty świetlne rozmieszczone pod ścianami. Mogą to być lampy stojące lub ścienne.
- W sypialni panuje podobna zasada, z tym że należy unikać powieszenia centralnej lampy nad samym łóżkiem. Lepiej nieco ją przesunąć. W okolicach łóżka lepiej umieścić lampki nocne na stolikach lub też ścienne, małe abażury.
- Łazienka jest takim pomieszczeniem, gdzie na suficie sprawdzi się plafon. W okolicach lustra, które wisi nad umywalką, przydadzą się mniejsze lampki.
- Kuchnia wymaga na pewno jednej centralnej lampy oraz dodatkowych źródeł światła, które mogą m.in.lepiej doświetlać blat roboczy.
Jaką barwę światła wybrać do wnętrz?
W salonie powinny znaleźć się lampy z ciepłą barwą światła. To te żarówki, których wartości utrzymują się w granicach od 1000K do 4000K. Będzie to światło skłaniające do relaksu. Podobne może zostać zastosowane w łazience, chociaż zaleca się stosowanie chłodniejszej barwy światła (5000K – 7000K), by mieć odpowiednie oświetlenie do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. W kuchni można zastosować podobny rodzaj barwy światła. Ewentualnie mogą być to żarówki o zimnej barwie światła, czyli te powyżej 7000K. Taki sam rodzaj barwy światła można zastosować do korytarzy i w przedpokoju. Sypialnia i pokój dla dziecka wymaga tego samego podejścia jak w przypadku salonu, aby móc sobie i innym stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku po całym dniu.