Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Czy mieszkanie od dewelopera posiada certyfikat energetyczny?

Czy mieszkanie od dewelopera posiada certyfikat energetyczny?


Czas czytania: 3 minuty


Czy mieszkanie od dewelopera posiada certyfikat energetyczny? - Blog Adatex

Budownictwo energooszczędne z roku na rok świetnie się rozwija. Pojawiają się wymogi związane z nowoczesnym budownictwem. W poniższym wpisie znajdziecie wszelkie informacje na temat certyfikatu i dowiecie się czy deweloper musi przekazać świadectwo do sprzedawanych mieszkań.

Czym jest certyfikat energetyczny?

Zanim przejdziemy do konkretów jeśli chodzi o wymogi przekazania świadectwa energetycznego warto zacząć od tego czym w ogóle jest taki certyfikat. Pod pojęciem certyfikatu energetycznego kryje się dokument, który przygotowywany jest na podstawie dokonanej oceny energetycznej budynku. W dokumencie dokonane są obliczenia, które określają jakie jest zapotrzebowanie domu na energię w zakresie jego ogrzewania i wentylacji, podgrzania wody, klimatyzacji i oświetlenia. W ten sposób otrzymujemy informację o zużyciu energii w skali roku, co pozwoli wstępnie ocenić koszty użytkowania nieruchomości. Takie informacje przekazuje właścicielowi nieruchomości certyfikat energetyczny. 

Zmiana przepisów dotyczących świadectw energetycznych

Przechodząc do konkretów warto zauważyć obecną na rynku sytuację związaną ze świadectwami energetycznymi. W dobie promowania odnawialnych źródeł energii energooszczędne budownictwo zyskuje zainteresowanie wśród inwestorów. Pojawiają się również działania ustawodawcy, które mają zwiększać zakres budownictwa energooszczędnego. I tak 28 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o charakterystyce energetycznej budynków, które określają, że certyfikat energetyczny będzie wymagany także dla mieszkań w blokach. Zmieniające się przepisy nakładają obowiązek przekazania takiego świadectwa w momencie chęci zbycia nieruchomości. Jeśli certyfikat energetyczny mieszkania nie zostanie przekazany dla nabywcy nieruchomości może się wiązać z karą grzywny dla sprzedawcy. Co ciekawe świadectwo energetyczne ma być przekazywane nie tylko w sytuacji sprzedaży mieszkania, ale przepisy zakładają, że dokument będzie musiał być także przekazany przy zawarciu umowy najmu. 

Certyfikat energetyczny mieszkania od dewelopera – czy jest obowiązkowy?

Zmieniające się przepisy będą miały znaczenie również dla firm deweloperskich, które sprzedają mieszkania. Posiadanie certyfikatu energetycznego mieszkania będzie obowiązkowe dla każdego właściciela nieruchomości. Dlatego deweloperzy będą zobowiązani do tego, by taki dokument przekazać w momencie zawarcia umowy sprzedaży mieszkania. Należy spodziewać się, że deweloperzy będą szukać rozwiązań, dzięki którym będą mogli ograniczyć swoje koszty i tym samym skorzystać z ułatwień, dzięki którym w niektórych sytuacjach mogą przygotowywać świadectwa dla części budynku czy grup lokali. 

Certyfikat energetyczny mieszkania od dewelopera – czy każde mieszkanie to ma?

Deweloperzy odpowiadając na zamieniające się przepisy szukają możliwości, dzięki którym certyfikat energetyczny będzie przekazywany kupującym mieszkania w atrakcyjnej dla dewelopera formie. Chcąc ograniczać koszty deweloperzy będą wykorzystywać rozwiązania wynikające wprost z ustawy, które dopuszczają możliwość tworzenia charakterystyki energetycznej dla budynku albo grup lokali. Obecnie więc każde mieszkanie kupowane u dewelopera będzie wiązało się również z otrzymaniem od niego certyfikatu energetycznego. Jeśli taki dokument w momencie spisywania aktu notarialnego nie zostanie przekazany, kupujący może wezwać dewelopera do jego przygotowania. Jeśli certyfikat energetyczny mieszkania nie zostanie przygotowany w ciągu 2 miesięcy, właściciel będzie miał możliwość samodzielnego jego wykonania i obciążenia kosztami dewelopera. 

Certyfikat energetyczny dla istniejących mieszkań 

Wprowadzane zmiany w przepisach istotnie wpływają również na funkcjonowanie już istniejących mieszkań. O ile przekazywanie certyfikatu energetycznego mieszkania było obowiązkowe dla nieruchomości oddanych do użytku po 2009 roku, tak zmieniające się w kwietniu przepisy sprawią, że taki obowiązek dotyczył będzie wszystkich nieruchomości. Dla właścicieli mieszkań będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami, jakie zostaną im narzucone. Przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości czy jej wynajmie będą musieli stworzyć na własną rękę certyfikat energetyczny. Koszt przygotowania takiego certyfikatu może się wahać od 400 do nawet 1000 złotych. Jednocześnie jednak trzeba się liczyć z tym, że taka zmiana prędzej czy później będzie musiała zostać wprowadzona, co wynika bezpośrednio z promowania energooszczędnego budownictwa. Nie ma więc zaskoczenia, że certyfikat energetyczny mieszkania staje się istotnym dokumentem dotyczącym sprzedawanych nieruchomości. 

Podsumowanie 

Promowanie wysokiej efektywności energetycznej w budownictwie przekłada się na zmieniające sie warunki jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości i obowiązujące certyfikaty energetyczne. Zmiana przepisów, która nastąpiła w kwietniu 2023 to diametralna restrukturyzacja, która dotyczyć będzie wszystkich właścicieli nieruchomości bez wyjątku. Tym samym zmieni się także sytuacja na rynku mieszkań deweloperskim, gdzie również firmy budujące mieszkania będą musiały zadbać o to, by dla kupujących przygotować certyfikat energetyczny mieszkania. 


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas






    Spis treści: