Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Co to znaczy dom energooszczędny?

Co to znaczy dom energooszczędny?


Czas czytania: 3 minuty


Duże wzrosty cen energii sprawiły, że w dzisiejszych czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne. Ich konstrukcja i zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne, a więc i rachunki. Opowiadamy, czym się takie domy energooszczędne charakteryzują.

Co to jest dom energooszczędny? – Blog Adatex

Co to jest dom energooszczędny?

Zanim zaczniesz interesować się, jak zbudować dom energooszczędny, w pierwszej kolejności sprawdź dokładnie, czym się w ogóle charakteryzuje dom energooszczędny. Co to znaczy tak właściwie? To budynek, który poprzez zastosowane rozwiązania budowlane i technologiczne zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne budownictwo. Oczywiście dom tego rodzaju łatwo rozpoznać już po samym wyglądzie.

Dom energooszczędny projekt — czym się charakteryzuje?

To zwarta bryła najczęściej na planie kwadratu lub prostokąta z prostym dachem jednospadowym albo dwuspadowym o stosunkowo niewielkim kącie nachylenia. Tego typu budynki nie mają balkonów, loggii i innych dodatkowych dobudówek. I oczywiście podstawą budowy takiego domu jest wysokiej jakości nowoczesna izolacja termiczna, która zapobiega utracie energii cieplnej.

Dom energooszczędny a pasywny — czym się od siebie różnią?

Szukając informacji, czym jest dom energooszczędny, łatwo można natknąć się na artykuły o domach pasywnych. Ten pierwszy ogranicza się jedynie do zminimalizowania zużycia energii, lecz nadal pozyskuje ją zewnętrznie. Dom pasywny to budynek samowystarczalny energetycznie, który nie tylko cechuje się bardzo dużą energooszczędnością, lecz jednocześnie jest w stanie sam zaspokoić zapotrzebowanie na energię.

Dom energooszczędny — cena

Skoro już wiesz, co to jest dom energooszczędny, warto teraz zapoznać się z jego wstępną wyceną. Ile kosztuje wybudowanie domu energooszczędnego? Rzecz jasna trudno jest konkretne oszacować koszt budowy takiego domu z uwagi na szereg wielu zmiennych, takich jak jego wielkość, rodzaj i ukształtowanie działki, czy też po prostu rejon budowy. Wiele zależy też od wybranego projektu, ale miej na uwadze, że energooszczędne domy są wyraźnie droższe w budowie niż te klasyczne ze względu na użycie nowoczesnych technologii i materiałów.Ile może więc wynosić cena domu energooszczędnego?

Przyjmuje się, że za sam projekt takiego domu o powierzchni ok. 70 m2 przyjdzie nam zapłacić przeciętnie 4 tys. zł. Budowa domu energooszczędnego kosztować będzie około 300-400 tys. zł. Dla porównania za budowę domu pasywnego trzeba zapłacić nawet ponad 600 tys. zł.

Jak zbudować dom energooszczędny? Wymagania i zalecenia

Chcąc zbudować dom energooszczędny, trzeba pomyśleć m.in.  o wyborze działki budowlanej, projecie, bryle budynku dopasowanej do ukształtowania terenu czy materiałach. Ponadto należy zwrócić uwagę na wymagania i zalecenia powodujące, że dom energooszczędny spełni swoją funkcję – będzie ograniczał zużycie energii.  O czym trzeba pamiętać? 

  • Przyjmuje się, że optymalnie jest postawić budynek na otwartej przestrzeni, który od północy będzie zasłonięty np. drzewami, a od południa będzie miał pełne nasłonecznienie. Pozwoli to wykorzystać potencjał OZE w postaci paneli fotowoltaicznych. 
  • Oczywiście OZE to nie tylko panele, gdyż podczas planowania takiego domu warto wziąć pod uwagę zamontowanie również pompy ciepła.

Jak ogrzewać dom energooszczędny?

Właściwe zabezpieczenie konstrukcji przed stratą ciepła to podstawa, gdy budujemy dom energooszczędny. Jakie materiały wykorzystać i gdzie je zastosować, aby uzyskać najlepszą termoizolację?

  • Każdy dom energooszczędny musi mieć bardzo dobrze zabezpieczony dach, ściany, podłogi, ale też okna
  • Niezwykle ważne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów do ocieplenia i zaizolowania całej konstrukcji. Powszechnie używa się styropianu, lecz szczególnie często specjaliści polecają wybranie wełny mineralnej oraz nowoczesnej pianki PUR.

Jak ogrzewać dom energooszczędny? W celu obniżenia kosztów poleca się rozwiązania zmierzające do samowystarczalności, czyli np. oparcie się na pompie ciepła.

Dom energooszczędny — ile kWh zużywa? Parametry

Ile kWh powinien zużywać dom energooszczędny? Jakimi  parametrami domy energetyczne się charakteryzują? Według przyjętych norm WT 2021 tego rodzaju budynki powinny mieć roczne zużycie nie większe niż 70 kWh/m2. Jest to energia potrzebna do wentylacji, chłodzenia, ogrzewania, oświetlenia i zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych. Wartość ta powinna zapewnić każdemu gospodarstwu domowemu komfort cieplny, a także wygodne korzystanie ze wszystkich dostępnych wygód.

Jak uzyskać dofinansowanie na dom energooszczędny?

Wybudowanie domu energooszczędnego wymaga sporych nakładów finansowych, które oczywiście z czasem się zwrócą, ale zaciągnięcie wysokiego kredytu będzie z pewnością  sporym obciążeniem finansowym. Na szczęście może postarać się o dofinansowanie na dom energooszczędny. Obecnie można skorzystać z programu Mój Prąd, który pokrywa do 50% kosztów zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowych urządzeń w postaci magazynu energii i pompy ciepła. Dofinansowanie można otrzymać po złożeniu prostego wniosku.


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


    Spis treści: