Adatex Deweloper

Strona główna » Blog i aktualności » Porady dewelopera » Co to jest taksa notarialna i czy jest obowiązkowa?

Co to jest taksa notarialna i czy jest obowiązkowa?


Czas czytania: 3 minuty


Uzyskiwane wynagrodzenie przez notariusza jest nazywane taksą notarialną. Okazuje się, że maksymalna wysokość taksy jest wskazana w przepisach prawnych. Przyjrzyjmy się temu, ile wynosi i czy jest obowiązkowa. Co warto wiedzieć?

Co to jest taksa notarialna?

Najprościej rzecz ujmując, taksa notarialna jest wynagrodzeniem notariusza za jego pracę. Taka osoba zajmuje się głównie przygotowaniem i wykonaniem określonej czynności notarialnej. Pamiętajmy o tym, że wysokość taksy ustalić można z notariuszem. Istotne jest to, że wysokość wynagrodzenia notariusza zależy od kilku kwestii. Musimy mieć na uwadze fakt, że maksymalna taksa notarialna określona została w przepisach. To sprawia, że notariusz nie może pobierać kwot wyższych, niż wskazane w przepisach. Klienci mogą umówić się na niższe stawki, korzystając z negocjacji. W tym wypadku notariusz bierze pod uwagę:

 • Rodzaj sprawy
 • Poziom skomplikowania sprawy
 • Czasochłonność przygotowania dokumentacji itp. 

Jak widać, ten aspekt jest dokładnie określany zarówno w prawie, jak i podczas kontaktu z notariuszem. 

Ile wynosiła taksa notarialna w 2022, a ile wyniesie w 2023?

Ile wynosi taksa notarialna 2022? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób. Podczas poszukiwania informacji na ten temat, warto wiedzieć, że w 2022 obejmuje ona wartości stałe. Wynagrodzenie w tej sytuacji może wynosić:

 • 600 złotych – dotyczy zbycia nieruchomości.
 • 400 złotych – to prowizja notariusza za dokumentacją małżeńskiej umowy majątkowej.
 • 150 złotych – za sporządzenie testamentu.
 • 80 złotych – za dokumentację zrzeczenia się własności nieruchomości lub do użytkowania wieczystego.
 • 50 złotych – za oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku oraz sporządzenia aktu notarialnego dokumentującego testament. 
 • 30 złotych – za pełnomocnictwo notarialne w razie wykonania jednej czynności. 

Wiemy już, ile wynosi taksa notarialna 2022. A jak wygląda ta kwestia w przypadku taksy w kolejnym roku? Taksa notarialna 2023 to kwestia, którą warto poznać już teraz. Co ciekawe w 2023 będzie kształtować się na podobnym poziomie. Jeśli znamy wartości z roku 2023, ustalenie taksy na kolejny rok jest praktycznie takie samo. Warto wiedzieć, że od marca 2023 notariusze mają pobierać od klientów kilkuzłotowe opłaty za umieszczenie wpisu elektronicznego aktu w repozytorium. Będą one przekazywane na rzecz Krajowej Rady Notarialnej. 

Ile wynosi przy zakupie mieszkania?

Taksa notarialna 2023 przy zakupie mieszkania bazuje na określonych wartościach. Maksymalne stawki są wskazane z przepisach prawnych. Przykładowo taksa notarialna wynosi 100 złotych w przypadku transakcji do 3000 złotych. Powyżej tej wartości, do 10 tys. zł zapłacimy 100 zł plus 3% nadwyżki powyżej 3000 złotych. Jeśli chodzi o zakup mieszkania powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł, tutaj zapłacimy 1010 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł. 

Taksa notarialna wyniesie nas 6770 zł plus 0,25% nadwyżki powyżej 2 mln złotych wtedy, gdy zakupimy mieszkanie powyżej 2 mln złotych. Jak już wiemy, te wartości są dokładnie wskazane w przepisach prawnych. 

Ile wynosi przy zakupie domu?

Trzeba mieć na uwadze to, że taksa notarialna zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Jeśli kupujemy nowy dom, miernikiem tej wartości jest cena nabywanej nieruchomości. Każdy powinien wiedzieć, że taksa notarialna w przypadku zakupu domu kształtuje się tak samo, jak przy zakupie mieszkania. Wartości zostały wskazane w poprzednim akapicie. 

Zakup domu zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami i wieloma formalnościami. W przypadku chęci zakupu nieruchomości, trzeba odwiedzić notariusza. Otrzymamy tutaj akt notarialny, który stanowi bardzo ważny dokument. Notariusze działają w wielu miastach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z wyszukaniem profesjonalnych usług. Postawmy na rzetelnego i doświadczonego notariusza, który wyjaśni wszelkie wątpliwości. 

Podsumowanie

Podsumowując warto stwierdzić, że taksa notarialna zależy od wielu kwestii. Jest to wynagrodzenie, jakie otrzymuje notariusz od swoich klientów za wykonanie dokumentacji. Ogromne znaczenie mają tutaj przepisy prawne [https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000272/O/D20180272.pdf], które regulują maksymalne wartości taksy notarialnej. Oczywiście te wartości można negocjować z notariuszem – być może uda nam się zapłacić mniej. Zazwyczaj taksa zależy także od rodzaju sprawy, czasochłonności i stopnia skomplikowania danej sprawy. Przy zakupie mieszkania i domu te wartości są takie same. 


Na polskim rynku od 2009 roku

Zapraszamy! Dane kontaktowe

Adatex S.A.

Graniczna 34B/U24
41-303, Dąbrowa Górnicza

REGON: 021441191

NIP: 6922492411

KRS: 0000451245

Masz pytania? Napisz do nas


  Spis treści: